Top-facebook2x Top-phone2x 01327 260960 Top-email2x Email us Top-search2x Cart Login
Home / News / Optimist Open Results and Photos
Home / News / Optimist Open Results and Photos

Optimist Open Results and Photos

499315_1124x

Published 05:35 on 1 May 2017

We were delighted to welcome 40 boats to compete in our Optimst Open this year.

The wind was in an unusual direction for the lake but it produced some close racing with the lead boats changing places through out the racing. The shifty gusts produced thrills for those who caught them and spills for those who were taken unaware.....But all in all the sailors took the conditions as they found them and got on with the job of racing

A few pictures from the event can be found in our Gallery and the bulk of the sailor close-ups are stored elsewhere. If you'd like to see more photos from the event, please e-mail info@banburysailing.org.uk and we will share the link with parents of sailors who sailed in the event

Main Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 21, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Main OPTIMIST
6203
Staunton Harold Jacob Felton
1665
1.0 1.0 (3.0) 2.0 7.0 4.0
2nd Main OPTIMIST
4443
Hollowell Hazel McDonnell
1665
3.0 (5.0) 2.0 1.0 11.0 6.0
3rd Main OPTIMIST
6020
Burghfield James Barrett
1665
2.0 2.0 4.0 (7.0) 15.0 8.0
4th Main Optimist
6387
Datchet SC Oliver Hughes
1665
(8.0) 7.0 1.0 5.0 21.0 13.0
5th Main OPTIMIST
5849
Burghfield Adam Trubridge
1665
5.0 3.0 5.0 (6.0) 19.0 13.0
6th Main OPTIMIST
4779
Poole Ycht Club Oliver Hale
1665
4.0 4.0 9.0 (12.0) 29.0 17.0
7th Main OPTIMIST
4732
Hollowell Ellen Morley
1665
7.0 (15.0) 6.0 4.0 32.0 17.0
8th Main OPTIMIST
6352
Datchet SC Josh Lyttle
1665
(10.0) 8.0 7.0 3.0 28.0 18.0
9th Main Optimist
6441
Bowmoor Katherine Burgess
1665
6.0 (10.0) 8.0 9.0 33.0 23.0
10th Main OPTIMIST
6342
Barnt Green William Moss
1665
9.0 9.0 (11.0) 8.0 37.0 26.0
11th Main Optimist
5566
Hollowell SC Iris Singleton
1665
11.0 (12.0) 10.0 11.0 44.0 32.0
12th Main OPTIMIST
6334
Barnt Green Finley Moss
1665
(13.0) 11.0 12.0 10.0 46.0 33.0
13th Main OPTIMIST
5381
Reading Edward Day
1665
(16.0) 13.0 13.0 14.0 56.0 40.0
14th Main OPTIMIST
4983
Banbury Sailing Club Aimee Bray
1665
15.0 16.0 15.0 (20.0) 66.0 46.0
15th Main OPTIMIST
4977
Papercourt Leo Yates
1665
25.0 (41.0 DNC) 21.0 13.0 100.0 59.0
16th Main Optimist
5047
Banbury Sailing Club Susie Syme
1665
(41.0 DNS) 41.0 DNC 18.0 21.0 121.0 80.0
17th Main OPTIMIST
5758
Papercourt Yossi Moskovitch
1665
18.0 (41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 141.0 100.0
18th Main OPTIMIST
6287
Datchet Oliver Hughes
1665
(41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 164.0 123.0
18th Main OPTIMIST
6366
Bowmoor Finley Hartshorn
1665
(41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 164.0 123.0
18th Main OPTIMIST
5752
Papercourt Matthew Maon
1665
(41.0 RET) 41.0 DNF 41.0 DNC 41.0 DNC 164.0 123.0
18th Main OPTIMIST
1181
Ella McWilliam
1665
(41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 164.0 123.0

Regatta Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 19, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Regatta OPTIMIST
5230
Burghfield Anna Trubridge
1665
(19.0) 6.0 14.0 16.0 55.0 36.0
2nd Regatta OPTIMIST
5556
Burghfield William Barrett
1665
12.0 14.0 (19.0) 17.0 62.0 43.0
3rd Regatta OPTIMIST
6327
Burghfield Joseph Jones
1665
14.0 (22.0) 17.0 18.0 71.0 49.0
4th Regatta OPTIMIST
4671
Poole Yaht Club Amber Hale
1665
17.0 17.0 16.0 (26.0) 76.0 50.0
5th Regatta OPTIMIST
6115
Burghfield Imogen Jones
1665
(24.0) 18.0 20.0 15.0 77.0 53.0
6th Regatta OPTIMIST
4883
Burghfield Anna Couzens
1665
(28.0) 20.0 22.0 19.0 89.0 61.0
7th Regatta OPTIMIST
6313
Reading Jemima Day
1665
23.0 19.0 (24.0) 24.0 90.0 66.0
8th Regatta Optimist
5618
Datchet SC Seb Lyttle
1665
21.0 (41.0 DNC) 23.0 22.0 107.0 66.0
9th Regatta Optimist
5411
Archie Bourne
1665
20.0 21.0 (41.0 DNC) 29.0 111.0 70.0
10th Regatta Optimist
5917
Will Cowley
1665
22.0 23.0 (27.0) 27.0 99.0 72.0
11th Regatta Optimist
5534
Banbury Sailing Club Floss Syme
1665
(41.0 DNF) 24.0 26.0 23.0 114.0 73.0
12th Regatta OPTIMIST
5811
Papercourt Polly Mson
1665
(41.0 DNC) 25.0 29.0 28.0 123.0 82.0
13th Regatta OPTIMIST
450
Papercourt Toby Aldous
1665
(41.0 DNC) 41.0 DNC 25.0 25.0 132.0 91.0
14th Regatta OPTIMIST
4007
Papercourt Madeleine Greaves
1665
27.0 (41.0 DNC) 28.0 41.0 RET 137.0 96.0
15th Regatta OPTIMIST
4820
Papercourt Arthur Greaves
1665
26.0 (41.0 DNC) 30.0 41.0 RET 138.0 97.0
16th Regatta OPTIMIST
4444
Burghfield Henry Checksfield
1665
29.0 (41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 152.0 111.0
17th Regatta OPTIMIST
5403
Shustoke Ella Jemkinson
1665
(41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 164.0 123.0
17th Regatta OPTIMIST
6413
Frensham Pond Jack Stones
1665
(41.0 RET) 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 164.0 123.0
17th Regatta OPTIMIST William Bourne
1665
(41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 164.0 123.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com

Last updated 15:06 on 19 January 2018

© 2018 Banbury Sailing Club powered by Sailing Club Manager